Jak czyścić przypalone żelazko

Jak czyścić przypalone żelazko

Przypalone żelazko to dość częsty problem, jednak mało kto wie, jak sobie z nim poradzić. Niewiele jest uniwersalnych metod czyszczenia żelazka, gdyż bardzo dużo zależy od tego, jakiego rodzaju jest stopa urządzenia. Przedstawiamy nasze porady, co zrobić z przypalonym żelazkiem. 

Tym, o czym trzeba pamiętać podczas czyszczenia żelazka, jest wcześniejsze odłączenie urządzenia od prądu. Powłoka żelazka nagrzewa się przecież do bardzo wysokich temperatur, więc można się nią łatwo poparzyć. Nie zabierajmy się też do czyszczenia żelazka od razu po wyjęciu wtyczki z gniazdka, dajmy urządzeniu całkowicie wystygnąć.

Czyszczenie przypalonego żelazka sztyftem

Jeśli żelazko wystygło, można zabrać się do jego czyszczenia. Jedną z niewielu uniwersalnych metod czyszczenia przypalonego żelazka jest użycie specjalnego sztyftu. Sztyft do czyszczenia żelazka to niedrogie akcesorium, którego dużym plusem jest fakt, że nie powoduje korozji stopy. Ponadto użycie sztyftu jest bardzo prostym sposobem na pozbycie się zwęglonych zabrudzeń ze stopy żelazka, gdyż wystarczy mocniej dociskać jego końcówkę i przesuwać ją po powierzchni stopy.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów żelazek są żelazka ze stopą ceramiczną. Domowym sposobem czyszczenia żelazek z taką powłoką jest nasączenie szmatki lub ściereczki sokiem z cytryny. Ścierkę możemy skropić także octem, który powinien dać identyczny efekt przy pocieraniu przypalonej powłoki żelazka. Ta metoda dotyczy jednak wyłącznie delikatnie przypalonych żelazek.

W przypadku żelazek z silnie zabrudzoną stopą ceramiczną warto sięgnąć po środki chemiczne. Kupując płyn do czyszczenia należy jednak zwrócić uwagę na to, aby był to detergent przeznaczony specjalnie do powierzchni ceramicznych.

Stosując inny rodzaj płynu czyszczącego ryzykujemy uszkodzenie stopy żelazka. A przede wszystkim nie mamy żadnej gwarancji, że dany środek czyszczący poradzi sobie z przypaloną stopą ceramiczną żelazka, skoro nie jest wcale przeznaczony do tego rodzaju powierzchni.

Do czyszczenia naprawdę mocno przypalonych żelazek ze stopą ceramiczną możemy także użyć skrobaka. W sklepach dostępne są skrobaki do ceramiki, które znajdą zastosowanie w przypadku powłok żelazek wykonanych z tego materiału.

Skrobaka do żelazek należy jednak używać ostrożnie, żeby nie przesadzić i nie uszkodzić stopy urządzenia. Najlepiej jest skrobać zwilżoną powłokę urządzenia, pryskając ją wcześniej np. środkiem do czyszczenia żelazka.

Czyszczenie przypalonego żelazka ze stopą stalową

Skrobak nie jest jednak najlepszym wyborem w przypadku czyszczenia przypalonego żelazka ze stopą stalową. Stalowe powłoki żelazek są bowiem bardzo podatne na zarysowania, a w związku z tym trudniej się je czyści. Zwęglony osad ze stopy stalowej żelazka można jednak usunąć przy użyciu miękkiej, wilgotnej szmatki z dodatkiem soli kuchennej. Najlepiej stosować sól drobnoziarnistą, która lepiej wchłonie się w szmatkę i nie porysuje stopy żelazka podczas czyszczenia.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie przypalonego żelazka ze stopą wykonaną ze stali nierdzewnej jest wykorzystanie odpowiedniego detergentu. Popularne są płyny czyszczące do stali nierdzewnej, które po wyczyszczeniu przypalonego żelazka mogą nam też służyć np. do mycia zlewu w kuchni. Płyn do czyszczenia żelazka z powłoką, która jest zrobiona z nierdzewnej stali, najlepiej jest rozprowadzić za pomocą gładkiej strony gąbki, ewentualnie przy użyciu szmatki lub ściereczki.